Kobides Hizmet Anlaşması - Düşük Maliyetler ile Destek Almanın En Avantajlı Yolu

Zamanın önemini biliyoruz, burada yazılanları ve çok daha fazlasını toplantıda konuşmak için bilgilerinizi girin, en kısa sürede sizi arayalım.

Hizmet Anlaşması Hakkında

Kobides Hizmet Anlaşması, daha küçük işletmeler için geliştirilmiş ve Bakım Anlaşması kadar kapması geniş olmayan, daha ekonomik bir hizmet alma modelidir. İşletmenizde bulunan en az 5 son kullanıcı bilgisayarının destek hizmetlerini kapsamaktadır. Anlaşma kapsamına alınmayan diğer tüm bilgisayar donanım ve uygulamalarında sorun çıkması durumunda “Çağrı Başı Destek Hizmetleri” fiyat listesi üzerinden %33 indirimle destek almanızı sağlar. Üstelik Hizmet Anlaşması yapan müşterilerimiz Kobides’in uyguladığı “Sabit Kur” avantajından da yararlanıyorlar.

Hizmet Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Kobides Bakım Anlaşması; müşteri ortamında bulunan tüm BT altyapısını kapsamaktadır. Hizmet Anlaşması ise sunucu sistemleri bulunmayan ya da az sayıda olan ve daha çok son kullanıcı sayısı yüksek işletmelerin ihtiyaçları için uygundur. Hizmet Anlaşması için en az 5 son kullanıcı bilgisayarını anlaşma kapsamına dahil etmeniz gerekmektedir.
En az 5 son kullanıcı bilgisayarını kapsayan Hizmet Anlaşmasını yapmanız durumunda, anlaşmaya dahil edilmeyen sistemler üzerinde oluşacak sorunlara müdahale edilirken Çağrı Başı Destek Ücretlerinden %33 oranında başlayan indirim ile hizmet alırsınız.
İş gereklilikleri, operasyonel sebepler ve BT altyapı envanteri küçük hacimli olan firmalar için uygundur. Bu segmentte yer alan firmalar genelde çağrı başı destek konsepti ile çalışmaktadır. Çağrı başı destek hizmetlerinin maliyetlerini azaltmak, önem verilen bilgisayarları anlaşma kapsamına dahil etmek ve diğer bilgisayarlarda oluşacak sorunlara daha uygun ücretle destek almak isteyen işletmeler için en ideal çözümdür.

Hizmet Anlaşması kapsamına dahil edilen donanımlarınız seri numaraları üzerinden Kobides Envanter Sistemine dahil edilir, periyodik olarak yapılacak uzaktan ya da yerinde gözetim ve sağlık kontrolü işlemleri kapsamında yapılan kontrollerde görülen aksaklıklar giderilerek iş devamlılığının en yüksek düzeyde tutulmasına destek olunur.

Anlaşma dahilinde yer almayan BT altyapı sistemlerinde yaşanan sorun müşteri tarafından Kobides’e bildirilir. Talep üzerine sistemler üzerinde yapılan analiz çalışması sonucu problem tespiti yapılarak çözüm konusunda yol haritası çıkarılıp müşteri ile paylaşılır. Sorun bulunan sistem ve sorunun çözümüne ilişkin yapılacak çalışma süresi hesaplanarak Çağrı Başı Destek ücret tarifesi üzerinden en az %33 oranında indirim uygulanarak müşteri ile paylaşılır. Gerekli onaylar sonrası çalışma gerçekleştirilerek iş devamlılığı sağlanır.

DESTEK HİZMET TÜRLERİ

Kurulum ve Danışmanlık Hizmetleri

Kobides ya da farklı bir firmadan satın alınmış olan, mevcut sisteminize henüz dahil edilmemiş donanım ve yazılımların sisteminize entegre edilmesi, entegrasyon sonrası gözlemlenmesi ve raporlanması süreçlerinde danışmanlık ve kurulum hizmetleri vermekteyiz.

Yerinde Destek Hizmetleri

BT altyapınızda çalışmakta olan ancak farklı sebeplerle hizmet veremez duruma gelen donanım ve yazılım ürünlerinize destek hizmeti sunmaktayız. Öncelikle iş devamlılığının sağlanması için by-pass çözüm uygulanır, sonrasında problem kalıcı olarak giderilir.

Uzaktan Destek Hizmetleri

Müşteri sisteminin uzaktan erişimlere açık olması durumunda sistem kontrollerinin yapılması ve yaşanması muhtemel olan sistem sorunlarına uzaktan erişim yöntemini kullanarak müdahale ediyoruz. Bu destek yöntemi, Yerinde Destek Hizmetleri’ne göre daha ekonomiktir.