BT Destek Hizmetleri

Zamanın önemini biliyoruz, burada yazılanları ve çok daha fazlasını toplantıda konuşmak için bilgilerinizi girin, en kısa sürede sizi arayalım.

Profesyonel Destek Hizmetleri

İhtiyacınız olan Profesyonel Destek Hizmetleri, 360 derece konsepti ile tek noktada. Siz işinize odaklanarak büyürken tüm BT altyapınız Kobides’in ellerinde.

Müşterilerimiz için iş devamlılığının en kritik noktasının BT altyapısı olduğunu biliyoruz. Sistemlerinizde beklenmedik anlarda ortaya çıkan sorunlar iş devamlılığınızın kesilmesine, kaynak ve mali kayıpların oluşmasına sebep olabilir. Kobides’in geçmişten gelen tecrübesini, yeni nesil çözümlerle birleşerek iş devamlılığınızın maksimum düzeye çıkartılması için sistemleriniz üzerinde iyileştirmeler yapıyoruz.

Bakım Anlaşması, Hizmet Anlaşması, Danışmanlık, Proje ya da Çağrı Başı Destek formatları altında müşteri ortamında bulunan;

  • Son Kullanıcı Donanım ve Yazılımları
  • Baskı ve Görüntüleme Sistemleri
  • Kablolu ve Kablosuz Network Altyapıları
  • Sanallaştırma Sistemleri
  • Güvenlik Ürünleri
  • Depolama ve Veri Yedekleme
  • Microsoft Ürün Ailesi

sistemlerinin yeniden kurulumu, mevcut sisteme entegrasyonu ve bu sistemlerde yaşanan sorunlara hızlı ve etkin bir şekilde müdahale ederek müşteri iş devamlılığının sağlanması konusunda destek oluyoruz.

Satış Öncesi Destek Hizmetleri

En Doğru Ürün ve Çözümler İçin Kobides

Teknoloji çözümleri yatırımı yapmak satranç oynamak gibidir, satın alınacak sistemler mevcut sistemler ile uyumlu mu? Mevcut sistem ile yeni yatırım yapılacak sistemler birbirleri ile entegre olarak ne kadar süre hizmet verebilir? Yatırım yapılacak sistemler, şirket büyüme stratejisinde olacak değişiklik durumunda ne kadar esnek olarak ihtiyaç karşılayabilirler? Yeni alınan sistemlerin bakım ve destek maliyetleri verimliliği nasıl etkileyecek? Bu soruların detaylı cevabını, Kobides Satış Öncesi Destek Hizmetleri ücretsiz olarak müşterilerine sunuyor.

Kobides, müşterilerinden gelen ürün ve çözüm satın alma taleplerinde geleneksel satış yöntemini benimsemek yerine, müşteri talebinin olması durumunda satın alınacak ürün ve çözümlerin müşteri ihtiyaçlarına ve sistemine uyumluluğunu kontrol etmek amacıyla ücretsiz olarak müşteri ortamında ya da uzaktan gerekli olan sistem ve ihtiyaç analizlerini yapmaktadır. Bu çalışma sonucunda müşterilerimiz, gereksiz satın alma yapmazlar ve bütçelerini en etkin şekilde kullanırlar.

ANLAŞMALI DESTEK HİZMETLERİ

Kobides Bakım Anlaşması

İşletmeniz içinde konumlandırılmış tüm BT altyapınız Kobides’in güvencesi altında. Bakım anlaşması kapsamına dahil edeceğiniz tüm sistemleriniz, son kullanıcı donanım ve yazılım ürünleriniz ile baskı ve görüntüleme cihazlarınız periyodik olarak kontrol edilir, gerekmesi durumunda güncelleme işlemlerine alınır ve bir sorun oluştuğunda direkt olarak müdahale edilir. Bakım Anlaşması ile sürpriz maliyetlere katlanmadan her ay anlaşma kapsamında belirlenen ücretlerle tüm BT altyapınız profesyonel desteğe kavuşmuş olur.

Kobides Hizmet Anlaşması

Kobides Hizmet Anlaşması, daha küçük işletmeler için geliştirilmiş ve Bakım Anlaşması kadar kapması geniş olmayan, daha ekonomik bir hizmet alma modelidir. İşletmenizde bulunan en az 5 son kullanıcı bilgisayarının destek hizmetlerini kapsamaktadır. Anlaşma kapsamına alınmayan diğer tüm bilgisayar donanım ve uygulamalarında sorun çıkması durumunda “Çağrı Başı Destek Hizmetleri” fiyat listesi üzerinden %33 indirimle destek almanızı sağlar. Üstelik Hizmet Anlaşması yapan müşterilerimiz Kobides’in uyguladığı “Sabit Kur” avantajından da yararlanıyorlar.

DESTEK HİZMET TÜRLERİ

Kurulum ve Danışmanlık Hizmetleri

Kobides ya da farklı bir firmadan satın alınmış olan, mevcut sisteminize henüz dahil edilmemiş donanım ve yazılımların sisteminize entegre edilmesi, entegrasyon sonrası gözlemlenmesi ve raporlanması süreçlerinde danışmanlık ve kurulum hizmetleri vermekteyiz.

Yerinde Destek Hizmetleri

BT altyapınızda çalışmakta olan ancak farklı sebeplerle hizmet veremez duruma gelen donanım ve yazılım ürünlerinize destek hizmeti sunmaktayız. Öncelikle iş devamlılığının sağlanması için by-pass çözüm uygulanır, sonrasında problem kalıcı olarak giderilir.

Uzaktan Destek Hizmetleri

Müşteri sisteminin uzaktan erişimlere açık olması durumunda sistem kontrollerinin yapılması ve yaşanması muhtemel olan sistem sorunlarına uzaktan erişim yöntemini kullanarak müdahale ediyoruz. Bu destek yöntemi, Yerinde Destek Hizmetleri’ne göre daha ekonomiktir.